سلام دوستان عزیز

سال نوتون مبارک باشه . بعد از 8 روز از سال جدید کرکره وبلاگو دادیم بالا که دوباره همراهتون باشیم و پست های مفیدی رو خدمتتون ارایه کنیم . به 2 هفته ای سفر و مرخصی و تعطیلات ما رو از میز کار و لپ تاپ جدا کرد تا الان :) واسه اولین پست سال نو خواستم یه مطلب در خور اسم وبلاگ بزارم هم حال هوا عوض شه هم نظراتتون رو بدونم . خب می پرسید راجع به چی ؟ بله درست حدس زدید ، مهندس . اصن مهندس مهندس که میگیم کیه ؟ پس این مطلب رو بخونید

مهندس کیست؟؟!!!

🔘 مهندس در معنای لغوی، به کسی گفته می شود که علم هندسه را خوب بداند.

اما در کل، مهندس Engineer در اکثر کتابهای مرجع جهان به کسی که "Problem Solving" را خوب بداند گفته شده است.
مهندس کسی است که برای هر مشکلی بهترین راه حل را پیدا میکند.
این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد.


👇در زیر 7 ویژگی یک مهندس ارایه میگردد:

1. تحقیق (Research) علمی، فنی و صنعتی به منظور کشف را‌ه‌حل‌های تازه و سودمند.

2. توسعه (Development) فنی به منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم و ابزار.

3. طراحی (Design) یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌های مهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی و شرایط خاص.

4. ساخت (Construction) که بر اساس آن مهندس وظیفه دارد. ضمن آماده‌سازی فضا و محیط تولید، رویه ساخت، کیفیت محصول یا احداث بنا-سازه، هزینه تمام شده و نحوه سازماندهی منابع و تجهیزات را مشخص کند.

5. تولید (Production) محصول یا سیستم که شامل "برنامه ریزی و زمان ‌بندی کار" (Planning)، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، مواد اولیه، چیدمان (layout)، عناصر و اجزای سیستم نهایی (Components)، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی محصول است.

6. به کار اندازی و بهره برداری (Operation) یک سیستم یا محصول که ممکن است توسط کسان دیگری تولید شده باشد. این مهارت شامل آشنایی با کنترل‌های مکانیکی، الکترونیکی یا نرم‌افزاری ابزار و سیستم، تامین نیرو و انرژی لازم برای به کار افتادن آن حمل و نقل، ارتباطات و جنبه‌های اقتصادی است.

7. مدیریت (Management) ابزارها و سیستم‌ها به خاط تحلیل وضعیت گذشته و حال پروژه های اجرایی، تجهیزات و دستگا‌ه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده.

✅ اما سرآمد تمامی موارد ٧ گانه فوق باید اخلاق مهندسی، وجدان بیدار، پایبندی به موازین، آیین نامه، استاندارد، رعایت اصول در روابط متقابل، و همچنین روحیه کار تیمی و جمعی را اضافه نمود.